Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Grafika ozdobna przedstawia budynek Wielkiej Synagogi w Gdańsku widoczny zza potłuczonej szyby
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 09:33

Melodie kadiszu upamiętnią 83. rocznicę nocy kryształowej w Gdańsku

12 listopada 1938 r. w Gdańsku, trzy dni po nocy kryształowej w III Rzeszy, niemieccy naziści rozpoczęli prześladowania gdańskiej społeczności żydowskiej. Po 83. latach ofiary wydarzeń upamiętnią utwory oparte o melodie kadiszu zagrane na carillonie kościoła św. Katarzyny, waltorni i trąbkach. Koncert z wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku rozpocznie się w piątek, 12 listopada br., o godz. 16:30. Utworów będzie można wysłuchać na żywo, bądź poprzez transmisje online.

Od przejęcia władzy w Niemczech przez NSDAP w 1933 r., niemieccy Żydzi stawali się z każdym rokiem coraz bardziej dyskryminowaną grupą ludności, mimo że większość z nich uważała się za rodowitych Niemców. Do tzw. „nocy kryształowej” doszło w nocy z 9/10.11.1938 roku. Obiektem ataku były sklepy i domy żydowskie, rabowano także domy modlitwy i palono synagogi. Dewastowano także cmentarze i miejsca ważne społecznie dla Żydów. W rezultacie tej akcji wielu wyznawców judaizmu utraciło życie, dorobek całego życia, a dziesiątki tysięcy zostały zesłane do obozów.

W Gdańsku noc kryształowa rozpoczęła się trzy dni po wydarzeniach w Niemczech. Głównym celem tłumu był symbol obecności gminy żydowskiej w mieście - nieistniejąca dziś Wielka Synagoga. Nie spalono jej wyłącznie dzięki postawie grupy weteranów ze 128. pułku piechoty gdańskiej, dowodzonej przez emerytowanego kapitana żydowskiego pochodzenia Dawida Lissauera. Budynek rozebrano rok później, w maju 1939 r.

Modlitwa za zmarłych, o pokój i błogosławieństwo

Koncert na cztery instrumenty wykonają carillonistka miejska, Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, trębacze Paweł Hulisz i Emil Miszk z Tubicinatores Gedanenses oraz waltornista Michał Szczerba. Tło historyczne przypomni dr Janusz Marszalec. Po raz pierwszy będzie można wysłuchać nowej kompozycji Katarzyny Kwiecień-Długosz.

Koncert potrwa ok. 40 min. Będzie go można wysłuchać na żywo w pobliżu kościoła św. Katarzyny, na Placu Heweliusza i przy Skwerze Ruchu Młodej Polski. Utworów będzie można wysłuchać także dzięki transmisjom online na facebookowych profilach „Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska” i „Muzeum Gdańska” oraz na www.gdansk.pl.

Organizatorami wydarzenia są Urząd Miejski w Gdańsku, Muzeum Gdańska, Fundacja Kultury Zbliżenia oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku.

Kaddish Yatom. 83. rocznica Nocy Kryształowej w Gdańsku. Koncert z wieży kościoła św. Katarzyny

Kiedy: 12 listopada 2021 (piątek), godz. 16:30-17:10

Gdzie: Kościół św. Katarzyny, ul. Profesorska 3 i okolice placu Heweliusza

Transmisje online: Facebook / profile "Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska", "Muzeum Gdańska" oraz www.gdansk.pl

 

Repertuar

Kaddish yatom, aut. Katarzyna Kwiecień-Długosz

Forgetfulness, Legenda, aut. Emil Miszk

Improwizacje na temat melodii kadiszowych

Utwory zostaną wykonane przez Monikę Kaźmierczak, Emila Miszka, Pawła Hulisza oraz Michała Szczerbę.