Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

To jedyna w Polsce inkluzja skorpiona w bursztynie bałtyckim. fot A. Grabowska
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 14:49

Maj w Muzeum Gdańska

Maj i muzeum? Od 18 lat ten miesiąc wszystkim sympatykom przeszłości dawnej i tej nieodległej kojarzy się z Europejską Nocą Muzeów. Ale to nie koniec propozycji Muzeum Gdańska. Po 2 latach ponownie otwieramy dla zwiedzających Zespół Przedbramia. Nie zabraknie również spotkań oraz ciekawych propozycji związanych z historią Gdańska i Pomorza.  

6 maja (sobota) godz. 11.00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Meyerowie – gdańscy złotnicy XVIII i XIX wieku”  

Wystawa czasowa w Domu Uphagena jest poświęcona dwóm gdańskim złotnikom przełomu XVIII i XIX stulecia – Carlowi i Johannowi Meyerom. Był to czas niezwykle burzliwy dla Gdańska, ale zarazem ciekawy artystycznie, w którym splatały się stylistyki różnych epok. Wyroby Meyerów dobrze obrazują zmieniające się na przełomie stuleci trendy oraz panującą wówczas modę. W ich wyrobach ciekawe są zwłaszcza wpływy złotnictwa angielskiego, które Carl Meyer poznał w czasie pobytu w Londynie. 

 • Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12 
 • Wstęp: W cenie biletu wstępu do oddziału

 

7 maja (niedziela) godz. 14.00

Finisaż wystawy „Wolę o tym nie mówić” Tożsamość gdańszczan a powojenna rzeczywistość

Zakończenie wystawy poprzedzimy debatą przedstawicieli różnych dziedzin nauki. Będziemy rozmawiać o tym, czy gdańskie doświadczenie przełomowego 1945 r. było wyjątkowe, czy też wpisuje się w tworzenie nowego spójnego, „wyrównanego” do jednego oczekiwanego wzorca kraju. Poruszymy tematy związane ze skalą mikro i makro tego doświadczenia.

W debacie moderowanej przez red. Magdalenę Grzebałkowską wezmą udział: Martyna Bunda - dziennikarka i pisarka, neurobiolog Prof. Wojciech Glac i jeden z kuratorów wystawy dr Andrzej Hoja.

 • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47 
 • Wstęp: wolny

 

9 maja (wtorek) godz. 12:05-12.45

Koncert carillonowy z okazji Dnia Europy

 

13 maja (sobota) 19.00 – 01.00

Europejska Noc Muzeów

Ile muzeów jest w stanie zwiedzić uczestnik podczas Nocy Muzeów? Pora to sprawdzić! Zapraszamy do wybrania się w nocną podróż po oddziałach Muzeum Gdańska. Weźcie udział w konkursie na social mediach: podzielcie się swoimi zdjęciami z naszych oddziałów i wygrajcie książki wydane przez Muzeum.

 

18 maja (czwartek) godz. 17:00 

Akademia Bursztynu nr 7: Skorpion z eoceńskiego lasu bursztynowego ponownie w zbiorach Gdańska. Wykład prof. Ryszarda Szadziewskiego.

Wykład będzie dotyczył inkluzji, zwłaszcza skorpionów, z eoceńskiego lasu bursztynowego porastającego północną Europę ok. 40-45 mln lat temu oraz gdańszczan związanych z ich badaniem. Dawny Gdańsk posiadał bogate zbiory bursztynu z inkluzjami roślinnymi i zwierzęcymi, jednak podczas II wojny światowej większość zbiorów zaginęła. W 2022 r. Muzeum zakupiło pięknie zachowaną inkluzję skorpiona z rodziny Buthidae. Jest to jedyny w Polsce okaz skorpiona w bursztynie bałtyckim, oraz po 77 latach przerwy, znowu jest ozdobą przyrodniczych zbiorów Gdańska.

Ryszard Szadziewski – prof. dr hab. w dziedzinie nauk biologicznych. Obecnie profesor senior w Pracowni Entomologii Ewolucyjnej i Muzeum Inkluzji w Bursztynie na Uniwersytecie  Gdańskim. Jest autorem ponad 200 publikacji. Uhonorował Gdańsk w ponad 10 nazwach naukowych owadów dedykowanych miastu (np. gedanicola, gedanensis, Gedanohelea).

 • Gdzie: Muzeum Bursztynu, sala edukacyjna, ul. Wielkie Młyny 16 
 • Wstęp: wolny, wejście od strony ul. Na Piaskach 

 

22 maja (poniedziałek) godz. 18.00-19.30

Gdańsk nowożytny XVI – XVIII wieku: złota brama z kluczem i okno na świat

Wykład prof. Sławomira Kościelaka o faktach i mitach związanymi z nowożytnym miastem.

 

25 maja (czwartek), godz. 12.00 – 13.30  

Seniorzy do Muzeum! Spotkanie 5: Wielki Przywilej. Spotkanie wokół nowej publikacji na temat przywilejów i historii herbu Gdańska

W początkowym okresie wojny trzynastoletniej, toczącej się w latach 1454-1466, król Kazimierz IV Jagiellończyk nadał Gdańskowi cztery przywileje. Dokumenty te stały się podstawą szczególnej pozycji polityczno-gospodarczej miasta w XVI-XVIII w. Podczas majowego spotkania skupimy się na ich znaczeniu dla miasta i związku z heraldyką. Pretekstem do tej rozmowy będzie przygotowana przez Muzeum Gdańska książka „Privilegia Casimiriana. Przywileje króla Kazimierza Jagiellończyka dla Gdańska z okresu wojny trzynastoletniej”, którą opracował oraz opatrzył wstępem, tłumaczeniem i komentarzami dr Marcin Grulkowski. Jest to pierwsza od ponad stu lat kompleksowa monografia poświęcona temu zagadnieniu. Książka ukaże się jako pierwszy tom nowej serii wydawniczej „Źródła do Dziejów Gdańska”. Promocja wydawnictwa odbędzie się 27 maja 2023 r. w gdańskim Dworze Artusa. Naszą przewodniczką po tych zawiłych zagadnieniach będzie dr Ewa Bojaruniec-Król, kierownik Muzeum Nauki Gdańskiej, autorka licznych wystaw i publikacji historycznych.

 • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47
 • Wstęp: wolny
 • Ilość miejsc: ograniczona.
 • Rezerwacja: SMS: 512–418-745 lub mailowo: m.kryger@muzeumgdansk.pl 

 

27 maja (sobota) godz. 12.00-13.00

10-lecie Gedanopedii

Gedanopedię zna każda mieszkanka i każdy mieszkaniec Gdańska. To podstawowe i rzetelne źródło wiedzy o ponadtysiącletnim mieście, umieszczone na jednej ogólnodostępnej stronie internetowej. Prace się rozpoczęły w 2013 r., a została oddana w ręce Internautów 26 lipca 2014 r. podczas IV Światowego Zjazdu Gdańszczan. Gedanopedia liczy dzisiaj ponad 6000 haseł opracowanych przez ponad 250 autorów. Skorzystało z niej już 48 475 615 użytkowników.

Jak zmieniła się Gedanopedia przez tę dekadę? Jakie stawia przed sobą cele i czym zaskoczy w przyszłości? Jubileusz najważniejszej gdańskiej internetowej encyklopedii to świetna okazja do podsumowania działalności, ale i śmiały krok w przyszłość.

 • Gdzie: Dwór Artusa, Długi Targ 43/44 
 • Wstęp: wolny 

 

27 maja (sobota) godz. 13.30-14.30

Wernisaż wystawy „Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek”

Po dwóch latach od opuszczenia zabytkowego Zespołu Przedbramia przez Muzeum Bursztynu do obiektu powraca nowa wystawa czasowa. W czterech kondygnacjach Wieży Więziennej zaprezentowana zostanie opowieść o powojennej odbudowie miasta ze zniszczeń II wojny światowej.

 • Gdzie: Zespół Przedbramia, Targ Węglowy 26
 • Wstęp: wolny

 

31 maja (środa) godz. 12.00-13.30  

Amazonki w Muzeum Gdańska. Spotkanie 5: Wielki Przywilej. Spotkanie wokół nowej publikacji na temat przywilejów i historii herbu Gdańska

Dlaczego maj jest szczególnym miesiącem w historii Gdańska? Jednym z najbardziej oczywistych (i poprawnych oczywiście) skojarzeń jest rocznica nadania miastu przez króla Kazimierza Jagiellończyka specjalnego przywileju. Jakie znaczenie miało, wystawione w Gdańsku 25 V 1457 roku, zezwolenie na wyciskanie miejskich pieczęci w czerwonym wosku oraz dodanie korony nad dwoma krzyżami? Jak wyglądała droga do ostatecznego ustalenia wizerunku herbu naszego miasta? Nasze majowe spotkanie skupimy właśnie wokół tej tematyki. Będziemy poznawać kolejne etapy kształtowania się współczesnego wizerunku herbu Gdańska zaś towarzyszyć nam będą wielkie wydarzenia z jego dziejów.

 • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47
 • Wstęp: nieodpłatny
 • Ilość miejsc: ograniczona
 • Rezerwacja: SMS 512–418-745 lub mailowo: m.kryger@muzeumgdansk.pl 

 

1 czerwca (czwartek), godz. 10.00-15.00

Pionierki, badaczki, liderki odkrywają wraz z dziećmi świat nauki

Plenerowy mini-festyn naukowy dla dzieci organizowany przez Uniwersytet Gdański oraz Muzeum Gdańska. W programie wycieczka do Muzeum Nauki Gdańskiej.

 • Gdzie: dziedziniec ogrodu oo. Karmelitów przy kościele św. Katarzyny, ul. Profesorska 3
 • Wstęp: wolny

 

1 czerwca (czwartek), godz. 17.00-18.30

Spotkanie wokół książki „Lagrowi ludzie. Śledztwo i pierwszy proces stutthofski (1945–1946). Opowieść o przemianie” Marcina Owsińskiego.

Z autorem porozmawia redaktor Dorota Karaś. „Lagrowi ludzie” to sugestywna i wielowątkowa opowieść o konkretnych ludziach z obozu Stutthof oraz ich ewolucji mentalnej i sprawczej, jaka nastąpiła w czasie pobytu w tym niemieckim obozie koncentracyjnym. To także ponadczasowa przypowieść o zmienności i nieprzewidywalności życia.

 • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47
 • Wstęp: wolny

Załączniki