Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie przedstawia figurki króla i królowej spoglądające w dół z okien. Obserwują zmagania nieobecnego na zdjęciu św. Jerzego ze smokiem.
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 14:18

Fantastyczne półrocze dla Muzeum Gdańska. Jakie będzie lato?

W pierwszym półroczu 2023 roku oddziały Muzeum Gdańska odwiedziło ponad 201 tys. zwiedzających. Liczba wejść do oddziałów miejskiej instytucji kultury jest wyższa o 30%  niż w roku ubiegłym i nieco przewyższa tę z 2019 roku, tuż przed rozpoczęciem pandemii. Czy jednak to dobry prognostyk przed sezonem letnim?

– Dane frekwencyjne za pierwszą połowę roku są świetne. Nasze oddziały odwiedziło 201 tys. osób, czyli o prawie 10 tys. więcej niż w rekordowym 2019 roku i 61 tys. więcej niż w 2022 roku. Te bardzo pozytywne wyniki to wypadkowa czynników zewnętrznych. Gdańsk był zimą oblegany przez turystów, co chociażby było widać po danych z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy. Z drugiej strony nasze Muzeum przygotowało szereg ciekawych wystaw czasowych – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Widzimy jednak trend, który zapoczątkowała pandemia koronawirusa, a wzmocniła inflacja. Jeszcze do 2019 roku podróżowaliśmy głównie latem. Teraz unikamy rosnących cen i rozsądniej wybieramy atrakcje. Stąd widzimy lekkie „hamowanie” frekwencji w II kwartale obecnego roku względem 2019. Mamy jednak nadzieję, że odwiedziny turystów przybywających latem do Gdańska obejmą jego najważniejsze obiekty i wystawy, np. Ratusz Głównego Miasta, Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie, czy wystawę o powojennej odbudowie Gdańska w Zespole Przebramia ulicy Długiej.

Liczące 9 oddziałów Muzeum Gdańska przez cały rok udostępnia do zwiedzania 5 oddziałów, tj. Muzeum Bursztynu, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagena oraz Muzeum Poczty Polskiej. W sezonie letnim czynne są również Muzeum Nauki Gdańskiej, Kuźnia Wodna w Oliwie oraz Wartownia nr 1 na Westerplatte. Od końca maja czynna jest również wystawa czasowa „Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek” w zabytkowym Zespole Przedbramia ulicy Długiej przy Targu Węglowym 26. Twierdza Wisłoujście będzie nieczynna do 2024 roku w związku z pracami rewaloryzacyjnymi.

Wystawy czasowe i nie tylko

Obecnie w oddziałach Muzeum Gdańska można zobaczyć szereg wystaw czasowych, z czego aż trzy prezentowane są w Ratuszu Głównego Miasta, tj. „Siudmak. Uniwersum” (do 15 sierpnia), „Niebieskie Berety” oraz „Miasto Romantyków”. W Muzeum Bursztynu z kolei prezentowane są ludowe wyroby bursztyniarzy kurpiowskich. W Dworze Artusa można zobaczyć malarstwo gdańskie z okresu przełomu XIX/XX wieku, w Domu Upaghena prace złotnicze Meyerów, a w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku wystawę o polskim przedwojennym sporcie.

Latem warto udać się również na zwiedzanie dzielnic Gdańska. Do końca października w wybranych miejscach w dzielnicach Kokoszki, Matarnia oraz Osowa będzie można zobaczyć wystawę plenerową z cyklu Historie Gdańskich Dzielnic.

Zwiedzaj nieznane! Kuźnia Wodna, Muzeum Nauki Gdańskiej oraz Wartownia nr 1

Warto odwiedzić również mniej znane oddziały Muzeum Gdańska. Od 29 kwietnia, czynne jest Muzeum Nauki Gdańskiej, Kuźnia Wodna w Oliwie. Na terenie byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte można odwiedzić również Wartownię nr 1, jedyny udostępniony dla turystów obiekt, w którym prezentowane są m.in. pamiątki po majorze Henryku Sucharskim. Od 1 lipca do 3 września oddziały sezonowe będą czynne codziennie w godzinach 10.00-18.00, z wyjątkiem poniedziałków, w godz. 12.00-18.00.

Załączniki