FB muzum gdanska4

Rekordowe lato i świetny rok dla Muzeum Gdańska

Do końca września 2023 roku oddziały Muzeum Gdańska odwiedziło blisko 400 tys. zwiedzających. Liczba wejść do oddziałów miejskiej instytucji kultury jest wyższa o 18% niż w ubiegłym roku. W listopadzie i grudniu br. udostępnione zostaną dwie ciekawe wystawy czasowe.

– Początek roku i obecne lato należą do jednych z najbardziej udanych w ponad 50-letniej historii naszego Muzeum. Oddziały Muzeum Gdańska odwiedziło dotychczas 396 079 osób, to prawie 60 tys. zwiedzających więcej, niż w roku ubiegłym. To zasługa szeregu ciekawych wystaw czasowych oraz konsekwentnego rozwoju oferty Muzeum Bursztynu. Z wystaw czasowych największą popularnością cieszyły się twórczość i prace Wojciecha Siudmaka, które prezentowaliśmy w Ratuszu Głównego Miasta do 15 sierpnia oraz Bursztyniarstwo kurpiowskie w Muzeum Bursztynu. – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Na sezon jesienno-zimowy przygotowaliśmy dla mieszkańców naszego miasta równie ciekawe propozycje. W listopadzie udostępnimy wystawę Doroty Nieznalskiej, która w duchu herstorii, skupiając się na ofiarach, stawi wyzwanie legendzie seryjnego mordercy Skorpiona. Na początku grudnia zaprezentujemy malarstwo Olgi Boznańskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Obie wystawy będą prezentowane w Ratuszu Głównego Miasta.

Liczące 9 oddziałów Muzeum Gdańska przez cały rok udostępnia do zwiedzania 5 oddziałów, tj. Muzeum Bursztynu, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagena oraz Muzeum Poczty Polskiej. W sezonie letnim były również czynne Muzeum Nauki Gdańskiej, Kuźnia Wodna w Oliwie oraz Wartownia nr 1 na Westerplatte.

Do końca października w Zespole Przedbramia przy Targu Węglowym 26 można zobaczyć wystawę czasową „Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek”. Twierdza Wisłoujście będzie nieczynna do 2024 roku w związku z pracami rewaloryzacyjnymi.

Wystawy czasowe i nie tylko

Obecnie w oddziałach Muzeum Gdańska można zobaczyć szereg wystaw czasowych, z czego dwie prezentowane są w Ratuszu Głównego Miasta, tj. „O tych, co upomnieli się o Gdańsk” oraz „Miasto Romantyków”. W Muzeum Bursztynu z kolei w grudniu będzie można zobaczyć wzornictwo firmy S&A, jednej z największych polskich firm bursztynniczych.

Jesienią warto wziąć udział w jednej z trzech propozycji weekendowych zajęć muzealnych oraz wziąć udział w wykładach z cyklu Historie Gdańskich Dzielnic. Te ostatnie będą odbywać się kolejno w szkołach na Osowej, Matarni oraz Kokoszek począwszy od 17 października do 5 grudnia 2023 roku.

Wraca jesień, wraca zima. Wraz z nimi zmiany w zwiedzaniu oddziałów

Wraz z początkiem października będzie można odwiedzić pięć oddziałów Muzeum Gdańska. Wstęp wolny do wszystkich z nich przypadnie w poniedziałki. Wówczas zwiedzający mają do dyspozycji jedynie zwiedzanie wystaw stałych. We wtorki, dni gospodarcze, oddziały będą nieczynne. Kasy biletowe będą czynne od 30 do 60 minut przed zamknięciem danego oddziału.

Muzeum Bursztynu będzie dostępne w godzinach 10.00–18.00, a pozostałe oddziały w godzinach 10.00-16.00, z wyjątkiem czwartków. W te ostanie będzie można zwiedzać dane muzeum w godz. 10.00–18.00, a także w którymś z nich uczestniczyć w wykładach z cyklów:

• Czwartki w Muzeum Gdańska (ogólnie o historii miasta i Pomorza, albo tematyce wystaw czasowych Muzeum Gdańska)
  • Wokół odbudowy Gdańska po 1945 roku (o powojennej odbudowie miasta, ludziach zaangażowanych w rewitalizację, etc.)
  • Akademia Bursztynu (prelekcje i warsztaty poświęcone Złotu Bałtyku, spotkania z bursztynnikami).

Harmonogram wydarzeń na październik 2023