Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 10:37

Wypoczywasz nad morzem? Spędź ten czas z historią Gdańska

Niezależnie od tego czy jesteś turystą z Gdańska, czy przybywasz tu z odległego zakątka Polski i myślisz, że nic już Cię nie zdziwi... może lepiej odwiedź oddziały Muzeum Gdańska. Poza ciekawymi zabytkami, zobaczysz inspirujące i nieszablonowe wystawy czasowe.

Wielka Sala Rady z przepięknym obrazem „Apoteoza Gdańska” Izaaka van der Blocka, największy piec kaflowy Europy, mundur majora Henryka Sucharskiego – dowódcy obrony Westerplatte w 1939 roku, zegar z najdłuższym wahadłem na świecie, a może rekordowo ciężka bryła bursztynu? To tylko kilka z propozycji wspomnień, które warto zabrać ze sobą z wizyty w Gdańsku. Wszystkie z wymienionych przedmiotów można zobaczyć w oddziałach Muzeum Gdańska.

Planując wizytę warto uwzględnić kilka godzin na spędzenie czasu w Ratuszu Głównego Miasta, Dworze Artusa, Wartowni nr 1 na Westerplatte, Muzeum Nauki Gdańskiej w wieży kościoła św. Katarzyny oraz nowym Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Tym, którzy szukają ciekawych perełek, warto polecić znajdujący się przy ul. Długiej 12 Dom Uphagena. Jest to jedno z najstarszych muzeów w Gdańsku, które jest jedną z niewielu w Europie udostępnionych do zwiedzania kamienic mieszczańskich z okresu XVIII wieku. O losach Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku i rozpoczęciu II wojny światowej opowiada wystawa stała w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Z kolei Kuźnia Wodna w Oliwie to magiczne miejsce, gdzie w przestrzeni Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego spotykają się dwa żywioły: ogień i woda.

Poza ciekawymi miejscami, które warto odwiedzić, nie zabraknie także interesujących propozycji dla dzieci małych i… dużych. Latem będzie można zobaczyć aż 5 wystaw czasowych. W Domu Uphagena dorosły widz przeniesie się w świat baśniowych ilustracji Wiesława Majchrzaka i Bożeny Truchanowskiej, które kształtowały umysły młodych Polaków w latach 50-70. XX wieku. Sentymentalna podróż w czasie dla obecnych seniorów, adresowana jest również do ich wnucząt. Tylko tu, „na legalu”, będzie można ozdobić własnymi ilustracjami muzealne ściany!

W Ratuszu Głównego Miasta, w Galerii Palowej zobaczymy ponad 140 najstarszych gdańskich pocztówek. Niektóre z nich mają ponad 130 lat. Dwa piętra wyżej z kolei zaprezentowano Arcydzieła sztuki polskiej. Na wystawie obrazów ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach zaprezentowano dzieła takich artystów jak Jan Matejko, Jacek Malczewski, Wojciech i Juliusz Kossakowie, czy Olga Boznańska.

W Muzeum Bursztynu można również zobaczyć dwie wystawy czasowe. Na obu, tj. Trendbook 2022 oraz Osiem ósmych, znajdują się autorskie, futurystyczne i łamiące stereotypy o bursztynie wyroby jubilerskie. Broszka, przypominająca kosmiczne stworzenie? A może elegancki geometryczny pierścień? W Muzeum Bursztynu poza ponad tysiącem eksponatów, możliwością rozegrania partii szachów i warcabów, znajdziesz również ciekawą propozycję biżuterii od najlepszych gdańskich producentów w przystępnej cenie.

Jeśli podróżujesz z rodziną, w każdym oddziale dostępny jest bilet rodzinny. Jeśli podróżujesz samotnie, bądź z przyjaciółmi warto zaopatrzyć się w Karnet Muzeum Gdańska. Jeśli natomiast jesteś turystą z Gdańska, nie zapomnij okazać Karty Mieszkańca.

Wszystkie niezbędne informacje, które pomogą Ci zaplanować wizytę z historią Gdańska w tle znajdziesz na stronie internetowej Muzeum Gdańska.

Załączniki