Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

DRZWI OKLADKA MOCKUP mat  MG
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 12:22

Co przynosi listopad? Święto... moli książkowych (i wystawowych)

… a najbliższe wydarzenie już jutro! Listopad zaczynamy promocją drugiego tomu „Teraźniejszości przeszłości” (to nasza codzienność). Jeśli lubisz książki, to przygotuj się na jeszcze dwie premiery wydawnictw o historii Gdańska. A ponieważ nie bylibyśmy sobą (czytaj: nie bylibyśmy dla Ciebie), zaplanowaliśmy aż 4 (słownie: cztery!) wystawy czasowe na najbliższe tygodnie. W programie: „Klamki, zamki i kolumienki”, "Od pomysłu do przemysłu", czyli biżuteria bursztynowa z PRL-u, twórczość Stanisława Rolicza i malarstwo Reinholda Bahla (już w grudniu, ale z naszej perspektywy to tylko zwieńczenie listopadowego pasma sukcesów).

Tradycyjnie zapraszamy na Czwartki w Muzeum Gdańska, z jednym wieczorem w formie wykładu, poświęconemu bursztynowym sztućcom z XVIII wieku i kulturze stołowej dawnego Gdańska. Czeka też Akademia Bursztynu (wernisaż wystawy), propozycje dla dzieci, otwarty kurs gry na carillonie (nie daj się oszukać, musisz umieć czytać nuty, żeby zrozumieć o co chodzi wykładowcom!), koncerty carillonowe oraz odpłatne, acz popularne wśród ludzi w wieku produkcyjnym, warsztaty bursztynowe dla zestresowanych. Na te ostatnie wybierzemy się sami, jeśli tylko lekarz wyda stosowną receptę.

Jeśli lubisz książki, tak jak my, to na pewno będziesz z niecierpliwością czekać aż nadejdzie... 25 listopada. Tego dnia startuje… „Świąteczna wyprzedaż książek Muzeum Gdańska”, czyli tytułowe ulubione święto wszystkich moli książkowych (wpiszemy je kiedyś na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego). W przecenie znajdziesz zestawy książek, nowe propozycje wydawnicze (w grudniu też trafią na rynek nasze nowości) z wysyłką prosto do Twojego domu. A jeśli postanowisz już do nas wpaść, to takie same ceny dostaniesz w kasach oddziałów Muzeum Gdańska. Niby Muzeum, a umie w przeceny!;-)

Na tym skończymy z luźnym tonem przekazywania naszych myśli. Zaczyna się harmonogram wydarzeń.

 

Czwartki w Muzeum Gdańska: Muzealnictwo gdańskie po 1945 roku. Promocja publikacji

  • Kiedy: 7 listopada 2024 (czwartek), godz. 17.00 
  • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Długa 46/47 
  • Ceny biletów: wstęp wolny 
  • Uwagi: wśród uczestników rozlosowane zostaną nieodpłatne egzemplarze książki (będą Mentosy)
  • Więcej informacji: LINK

Spotkanie z autorkami i autorami esejów książki „Gdańskie i pomorskie muzealnictwo oraz historiografia po 1945 r.”. Według danych GUS Pomorze jest czwartym województwem pod względem liczby wyspecjalizowanych instytucji kultury. A czy Ty znasz swoje muzea? W tej publikacji przedstawimy muzealną przeszłość… od kuchni i z ludzką twarzą.   

Teraźniejszość przeszłości kontynuuje wątki podjęte w poprzednim tomie. Zgłębia historię muzealnictwa sprzed II wojny światowej, stanowi przegląd wyzwań, rozwoju oraz specyfiki muzealnictwa i badań historiograficznych w regionie. Na ponad 670 stronach znajduje się 26 artykułów przybliżających historie poszczególnych miast, muzeów i osób zasłużonych dla rozwoju pomorskiego muzealnictwa oraz rozwoju badań naukowych.

W spotkaniu wezmą udział autorki i autorzy artykułów: Magdalena Mielnik i Sylwia Parais, które przybliżą temat początków Muzeum Pomorskiego w Gdańsku oraz Marcin Szerle, o przygotowaniu gruntu pod dzisiejsze Muzeum Miasta Gdyni.

 

Świąteczny koncert carillonowy z trębaczami

  • Kiedy: 11 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 13.00 
  • Miejsce: Wieża Ratusza Głównego Miasta, Długa 46/47 
  • Ceny biletów: wstęp wolny 

Koncert carillonowy w Święto Niepodległości to już tradycja. Usłyszmy pieśni patriotyczne oraz utwory przywołujące ducha dawnego Gdańska.

 

Gdańskie obchody rocznicy Nocy Kryształowej 

  • Kiedy: 12 listopada 2024 (wtorek), godz. 18.00 
  • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Długa 46/47 
  • Ceny biletów: wstęp wolny 
  • Więcej informacji: LINK

Tegoroczne obchody podzielone są na dwie strefy: "kultury i pamięci" oraz "społeczną". Koncert carillonowy w 86. rocznicę Nocy Kryształowej w Gdańsku. Zagra Mathieu Daniël Polak, niderlandzki carillonista pochodzenia żydowskiego. W programie własne utwory oraz opracowania muzyki żydowskiej. Koncert będzie transmitowany online na profilu facebookowym Koncert będzie transmitowany również online na profilu facebookowym „Gdańskie Carillony”.  

 

Czwartki w Muzeum Gdańska: Drzwi i wrota w Gdańsku od średniowiecza do współczesności 

  • Kiedy: 14 listopada 2024 (czwartek), godz. 17.00 
  • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Długa 46/47
  • Ceny biletów: wstęp wolny, publikacja odpłatna 
  • Uwagi: wśród uczestników rozlosowane zostaną nieodpłatne egzemplarze książki
  • Więcej informacji: LINK

Spotkanie promocyjne najnowszej publikacji dr Katarzyny Dareckiej poświęconych tematyce gdańskich drzwi i wrót. Bogato ilustrowana monografia powstała na bazie wieloletnich badań nad zabytkową gdańską stolarką, jej konstrukcją, dekoracją, a także kolorystyką.   

Wydawcy składają serdeczne podziękowania LPP S.A., mecenasowi publikacji, oraz firmie Ortis, producentowi okien, za wsparcie finansowe tego wydania, które – podobnie jak poprzednie – ukazuje się w ramach serii Res Gedanenses (tom XVIII).

 

(Czwarty) Otwarty kurs gry na carillonie oraz aranżowania na carillony automatyczne 

  • Kiedy: 14–16.11.2024, godz. 10.00-18.00 
  • Miejsce: wieża kościoła św. Katarzyny, wieża Ratusza Głównego Miasta, Akademia Muzyczna im. S. Moniuszki
  • Ceny biletów: bezpłatne 
  • Prowadzący: Mathieu Polak (Maarn, Niderlandy), Laura-Marie Rueslåtten (Oslo, Norwegia), Monika Kaźmierczak (Gdańsk) 

Tym razem, oprócz gry na carillonie dla bardziej i mniej zaawansowanych (zajęcia z Mathieu Polakiem i Moniką Kaźmierczak), planujemy skupić się na aranżowaniu muzyki na carillony automatyczne, aby jak najlepiej wykorzystać zamontowany niedawno na wieży Ratusza Głównego Miasta nowy system gry automatycznej. Zajęcia poprowadzi carillonistka Oslo, Laura-Marie Rueslåtten. Popracujemy nad nowymi opracowaniami utworów na carillon automatyczny, najlepsze z nich zostaną zainstalowane na ratuszu. 

Podczas kursu planowany jest także konkurs kompozytorski na krótki utwór, który po rozstrzygnięciu zainstalujemy na ratuszowym carillonie („godzina kompozytorska” przed wybijaniem 17).  

Zajęcia będą się odbywały na gdańskich carillonach (wieża kościoła św. Katarzyny, wieża Ratusza Głównego Miasta), carillonie elektronicznym Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz w pracowni kompozytorskiej im. Eugeniusza Głowskiego w Akademii Muzycznej. 

Uczestnicy wezmą również udział w cotygodniowych koncertach carillonowych – w piątek 15.11 o godzinie 11.00 (wieża kościoła św. Katarzyny) i sobotę 16.11 o godzinie 12.05 (wieża Ratusza Głównego Miasta). 

Kurs kierowany jest do osób znających zapis nutowy. 

Ilość miejsc ograniczona. Zapisy do 7 listopada na mail: m.kazmierczak@amuz.gda.pl 

 

M&M. Maluszki w Muzeum: Pokój Panienki z okienka. Antonimy: szorstki-gładki 

  • Kiedy: 15 listopada 2024 (piątek), godz. 11:00-12:00 
  • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagena, Muzeum Bursztynu 
  • Ceny biletów: 10 zł od uczestnika 

Program Maluszki w Muzeum to propozycja dla osób opiekujących się małymi dziećmi w domu. Podczas spotkań wspólnie „oswajamy” nową przestrzeń, a także wskazujemy dobre praktyki i zabawy rozwijające kreatywność i funkcje poznawcze małego człowieka. Edukatorzy nie zastępują opiekunów, ale animują wspólnie spędzony czas. Pomagają nam w tym zabytki, rzeźby i obrazy oraz specjalnie przygotowane ćwiczenia i zabawy.  

 

Mieszczanin artystą. Tajemnice Terpsychory

  • Kiedy: 16 listopada 2024 (sobota), godz. 10.00-14.00 
  • Miejsce: Dom Uphagena, ul. Długa 12 
  • Ceny biletów: wstęp wolny 

Wydarzenie składa się z wykładu, warsztatów oraz animacji historycznej.

Historia tańca jest równie burzliwa jak polityczne dzieje świata. Prześledzimy ewolucję jaką przeszedł od sfery sacrum do profanum. Wiele tańców powstałych jako element kultury ludowej zostało przyjętych przez sfery wyższe i trafiło na salony dworskie i mieszczańskie. Mało znaną postacią, która tworzyła w Gdańsku jest teoretyk i praktyk sztuki tańca Gottfried Taubert, autor dzieła "Rechstaffener Tanzmeister".

Projekt realizowany w ramach programu „Edukacja do Kultury. Gdańsk”.

 

Czwartki w Muzeum Gdańska: Flinderhaube, Schaugerichten i bursztynowe sztućce, czyli o modzie i kulturze biesiadnej w nowożytnym Gdańsku 

  • Kiedy: 21 listopada 2024 (czwartek), godz. 17.00 
  • Miejsce: Muzeum Bursztynu, Sala Edukacyjna, Wielkie Młyny 16 
  • Ceny biletów: wstęp wolny 

Spotkanie towarzyszące tegorocznemu zakupowi bursztynowych sztućców ślubnych, nowego zabytku w kolekcji Muzeum Bursztynu. Czym były tajemnicze, tytułowe przedmioty? Wykład poprowadzi dr Aleksandra Kajdańska, autorka publikacji ,,Ubiory w nowożytnym Gdańsku od połowy XVI do końca XVIII wieku”, wydanej na podstawie rozprawy doktorskiej. 

 

Warsztaty florystyczne dla seniora

  • Kiedy: 23 listopada 2024 (sobota), godz. 11.00 -13:00
  • Miejsce: Muzeum Bursztynu, ul Wielkie Młyny 16
  • Ceny biletów: 30 zł / osoba

Podczas spotkania wykonamy jesienne wieńce dekoracyjne. Do ich stworzenia wykorzystamy żywe rośliny i owoce. Ozdobimy je także kolorowymi tasiemkami, żołędziami, orzechami, a także bursztynkami.

 

Klamki, zamki, kolumienki. Wernisaż wystawy

  • Kiedy: 23 listopada 2024 (sobota), godz. 12.00 
  • Miejsce: Dom Uphagena, Długa 12 
  • Ceny biletów: wstęp wolny 

Wernisaż wystawy zabytkowych okuć i detali okiennych oraz drzwiowych ze zbioru Bohdana Polonisa, producenta, kolekcjonera i pasjonata dawnej stolarki okiennej oraz drzwiowej. Ekspozycja będzie czynna do 12 stycznia 2025 roku.  

  

Opowiemy Ci o Gdańsku. Świąteczna wyprzedaż książek Muzeum Gdańska  

  • Kiedy: 25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 12.00 
  • Miejsce: Internet / cała Polska 
  • Ceny biletów: wstęp wolny 

A gdyby tak św. Mikołaj przynosił pod choinkę tylko książki? W świątecznej wyprzedaży, która tradycyjnie potrwa do końca stycznia następnego roku, znajdziesz ciekawe propozycje, a nawet zestawy publikacji, w atrakcyjniejszych niż zazwyczaj cenach. Ho ho ho! 

 

Promocja publikacji „Między migracją a integracją. Społeczeństwo Gdańska w latach 1945-1960” dr Sylwii Bykowskiej

  • Kiedy: 26 listopada 2024 (wtorek), godz. 17.00 
  • Miejsce: Dom Uphagena, ul. Długa 12
  • Ceny biletów: wstęp wolny
  • Cena publikacji: 50 zł (w promocji)
  • Ilość egzemplarzy: 20 szt.

Rok 1945 oznaczał przełom w dziejach Gdańska. Zniszczone miasto stało się polskie, a niemieckich mieszkańców zastąpili osadnicy i przesiedleńcy z różnych stron kraju. Portowy ośrodek wabił możliwością awansu, nieosiągalną w dotychczasowym miejscu zamieszkania. Wyrwani z rodzinnych stron migranci różniący się kulturą i dziedzictwem materialnym, osiedli nad Motławą, by razem z ludnością miejscową tworzyć nowe społeczeństwo. Autorka opisuje etapy jego powstawania w pierwszym powojennym piętnastoleciu: od rozpadu społeczności Wolnego Miasta Gdańska przez kierunki napływu i genealogię nowych mieszkańców aż po złożone procesy integracyjne.

Podczas wydarzenia będzie możliwość zakupu publikacji w promocyjnej cenie 50 złotych.

 

Od pomysłu do przemysłu. Biżuteria PRL z kolekcji Marii Magdaleny Kwiatkiewicz 

  • Kiedy: 28 listopada 2024 (czwartek), godz. 17.00 
  • Miejsce: Muzeum Bursztynu, ul. Wielkie Młyny 16 
  • Ceny biletów: wstęp wolny  

Polski design czy wzornictwo, dziedzictwo narodowe, a może pokłosie socjalistycznej unifikacji? Na te pytania odpowiada wystawa przygotowana wspólnie przez zespół Galerii YES z Poznania i dr. hab. Michała Myślińskiego z Polskiej Akademii Nauk.  

Z prywatnej kolekcji współczesnej polskiej sztuki złotniczej Marii Magdaleny Kwiatkiewicz, właścicielki YES wybrali blisko 200 przykładów biżuterii zaprojektowanej i wytworzonej w latach 1945-1989. 

Wystawa jest próbą usystematyzowania problematyki spółdzielnianej tożsamości i wskazania chronologicznych tendencji w postaci technik wytwarzania, podejmowanych motywów i przebijania się indywidualnej stylistyki projektantów z ujednoliconego wzornictwa. Nie zabraknie biżuterii z bursztynem chętnie noszonej przez Polki w PRL-u. 

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu spotkań Akademia Bursztynu.  

 

Bursztynowe warsztaty wytchnieniowe

  • Kiedy: 29 listopada 2024 (piątek), godz. 16.00 -19.00
  • Miejsce: Muzeum Bursztynu, ul. Wielkie Młyny 16
  • Wstęp: 200 zł/osoba. Obejmuje indywidualne zwiedzanie Muzeum Bursztynu, udział w trzygodzinnych warsztatach oraz poczęstunek (kawa, herbata, woda, ciastka).

Uczestnicy samodzielnie wykonają pracę z bursztynu bałtyckiego replikami archaicznych narzędzi, odpoczną od codziennych obowiązków i nabiorą pozytywnej energii oraz zwiedzą Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Będziemy używać ręcznych furkadełek do wiercenia otworów, pilników do nadawania kształtu i formy oraz wstępnego szlifowania, a także materiałów do końcowej obróbki, takich jak ircha, flanela, papier ścierny i pasty polerskie.

 

Wernisaż wystawy prac Stanisława Rolicza  

  • Kiedy: 30 listopada 2024 (sobota), godz. 12.00 
  • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Galeria Palowa, Długa 46/47 
  • Wstęp: wolny 

Stanisław Rolicz (1913-1917) zajmował się przede wszystkim grafiką, rzadziej rysunkiem i malarstwem. Tworzył w technikach metalowych (akwaforta, akwatinta, miedzioryt) oraz w technice drzeworytu. Był jednym z pierwszych artystów, który rozpoczął dokumentację zniszczeń Gdańska po działaniach związanych z II wojną światową.  

  

Adwentowe pieśni z wież

  • Kiedy: 30 listopada 2024 (sobota), godz. 18.00-20.30 
  • Miejsca:
    • 18.00 – wieża kościoła św. Katarzyny, Wielkie Młyny 10
    • 19.00 – Zespół Przedbramia, Targ Węglowy 26
    • 20.00 – wieża Ratusza Głównego Miasta, Długa 46/47
  • Ceny biletów: wolny / transmisja online 

Tradycja gry na wieżach kościołów w Gdańsku w wigilię pierwszej niedzieli Adwentu sięga XVIII wieku. Wówczas trębacze co godzinę grali protestanckie chorały z wież kościołów Mariackiego, św. Jana, św. Katarzyny i św. Trójcy, a koncerty uzupełniały brzmienia carillonu.

Dziś nasze koncerty kontynuują tę unikalną gdańską tradycję, łącząc carillon z instrumentami dętymi. W repertuarze znajdą się dawne chorały protestanckie oraz polskie pieśni adwentowe, np. Wachet auf, Gott Dank durch alle Welt, Stworzycielu gwiazd świecących i Oto Pan Bóg przyjdzie.


* Szczęśliwie to już koniec! Wyszło nam 7 stron A4. Gratulacje, jeśli dotrwałaś/eś do momentu. Ale zajrzyj tu za jakiś czas. Na bank będą aktualizacje i nowe propozycje spędzenia z nami czasu wolnego;-)

Załączniki